Škandinávky štýl

S príchodom jesene nastáva nielen čas keď príjemné teplé slnečné dlhé dni striedajú chladnejšie krátke zimné dni, ale vo svete wellness začína proces zazimovávania všetkých záhradných bazénov a do prevádzky sa spúšťajú sauny a vírivky, ktoré svojím pôsobením dodávajú každému človeku príjemné pocity tepla, relaxácie, uvoľnenia a oddychu. Aj pre tieto príjemné pocity sa stáva sauna významným produktom dnešnej rýchlej doby. Už starí Vikingovia používali saunovanie pre zvýšenie imunity tela, odreagovanie mysle a pokoja v duši. Samotné saunovanie prináša obrovské benefity pre zdravie človeka ak sa stáva rituálom a je vykonávané pravidelne a podľa základných pravidiel saunovania. Je dôležité, aby čas strávený v saune pozostával z cyklu prehriatia tela v saune, následnom dokonalom schladení v ochladzovacom bazéne, kadi alebo v sprche a odpočinku, ideálne na lehátku. Tento proces je dobré zopakovať aspoň dva alebo tri krát. Samozrejmosťou je prípadná konzultácia s lekárom ak zdravotný stav návštevníka sauny nie je ideálny vzhľadom na teplotné, prípadne vlhké prostredie v saune. Odporúčam naštudovať si odbornú literatúru a zoznámiť sa s problematikou saunovania. Samozrejmosťou sa stávajú privátne sauny, ktorých výhodou je hlavne domáca hygiena, okamžité použitie a zlepšenie zdravotného stavu celej rodiny.
Je veľmi dôležité vybrať skúseného dodávateľa sauny, ideálne výrobcu, ktorý zapracuje všetky požiadavky klienta do saunovej kabíny. Veľmi dôležité vzhľadom na životnosť a funkčnosť je zladenie detailov, prevedenie remeselného spracovania, prípadne svetelného podsvietenia. Je dôležité aby mal saunujúci celkový príjemný pocit, a keďže do sauny vstupuje nahý, i dobrý pocit z hygieny. Je veľmi dôležité, aby každú saunu v priamo určených intervaloch navštívil servisný technik dodávateľa, obhliadkou technológie skontroloval funkčnosť, a vykonal dezinfekciu kabíny, či prípadnú revitalizáciu dreva.
V súčasnej dobe je na vzostupe trend exteriérových sáun, vhodne umiestených na záhrade či v okolí domu doplnených o ochladzovací a odpočinkový priestor. Takáto wellness zóna býva doplnená vírivou vaňou. Je veľmi dôležité všetko správne navrhnúť a naprojektovať, ideálne ak sa o to postará dodávateľ v prevedení na kľúč i so stavebnou prípravou. Väčšinou sa tieto koncepty riešia i v spolupráci so záhradným architektom. Pri výbere materiálov pre exteriérové sauny je dôležité brať do úvahy vonkajšie poveternostné podmienky, akými sú dážď, sneh, vietor a slnečné žiarenie. Povrch sáun je možné riešiť drevenným obkladom primerane upraveným voči vonkajším vplyvom. Povrch je možné riešiť i inými spôsobmi, ako sú napríklad rôzne fasády, tehlové obklady, podobne ako u rodinných domov. Veľmi často sú používané presklenné steny zabezpečujúce výhľad tým správnym smerom. V tomto prípade je pobyt v saune prepojený opticky i s exteriérom záhrady alebo pekným výhľadom na krajinu. Presklenie sa realizuje s izolačným dvojsklom alebo trojsklom určeným špeciálne pre exteriérové sauny. Často sa v rámci exteriérového wellness implementuje parná sauna, prípadne infrasauna, a tým je využitie domáceho wellness rezortu dostupné každému. Keďže sa skoro vždy jedná o finančne náročnejšiu realizáciu, je dobré mať vopred spracovaný projekt a vizualizáciu, kde budú dohodnuté všetky požiadavky technických i dizajnových parametrov.
Je veľmi dôležité aby celkový výsledný efekt z realizácie exteriérovej sauny bol výborný. Vtedy je veľký predpoklad že celá rodina podľahne tomuto zdraviu prospešnému rituálu, ktorý okrem iného pôsobí ako miesto stretávania sa v kruhu rodinných príslušníkov a známych v dnešnej hektickej dobe. Významná myšlienka exteriérového wellnesu na záhrade, terase alebo balkóne je obohatiť jesenno - zimné obdobie o interakciu s prírodou, posilniť imunitu a otužilosť členov rodiny a uvoľniť nahromadený stres prirodzeným spôsobom.

Comments are closed.