Predĺžte si kúpaciu sezónu pomocou ohrevu vody v bazéne

Leto v našich zemepisných šírkach je v posledných rokoch nevyspytateľné. Jednu sezónu strávite na slnku takmer každý deň od júna do septembra, zatiaľčo ďalšia sezóna vám ponúkne iba za hrsť pekných dní. 

Ak chcete investovať do bazéna, ktorý má robiť radosť vám aj vašej rodine, premýšľajte nad investíciou do ohrievacieho zariadenia, vďaka ktorému budete môcť stráviť v bazéne oveľa viac času. Potrebujete sa v nich zorientovať? Radi vám pomôžeme. 

Radosť z vody od jari do jesene 

Pri ohreve vody v bazéne vieme využiť v podstate akúkoľvek energiu, akú máme k dispozícii, nezávisle od zdroja. Bazén vieme prostredníctvom tepelného výmenníka napojiť priamo alebo nepriamo na solárne kolektory, plynový kotol alebo na domové tepelné čerpadlo. 

Energiu z fotovoltickej elektrárne alebo zo siete vieme znásobiť použitím bazénového tepelného čerpadla. Priame elektrické ohrevy sa zväčša využívajú pre menšie nádrže, na doplnenie tepelného výkonu alebo ako protimrazová ochrana. Pre ohrev väčších bazénov je efektívnejšie využiť tepelné čerpadlá, ktoré z 1 kW dodanej energie dokážu v priemere vytvoriť v priemere 6 až 8 kW energie pre ohrev vody v bazéne.

V princípe sa vždy jedná o odovzdávanie tepla z teplonosnej kvapaliny s vyššou teplotou do bazénovej vody s nižšou teplotou. Dôležité je uvedomiť si vhodnú dimenzáciu najmä pri výmenníkoch. Pri veľmi malých tepelných spádoch (malý rozdiel teploty medzi teplonosnou a ohrievanou kvapalinou) je potrebné inštalovať výmenník s dostatočnou plochou. 

Bežným príkladom je použitie domového tepelného čerpadla, kde pri poddimenzovaní výmenníka zariadenie nemá dostatočnú plochu pre odovzdanie tepla a napriek tomu, že čerpadlo ponúka dostatočný výkon, nedokáže nahriať bazén na požadovanú teplotu (prípadne mu to trvá neprimerane dlho).

Kedy inštalovať ohrev? 

Pri použití odsuvných prekrytí hladiny, ktoré samé o sebe dokážu vodu ohrievať, inštalujeme doohrev v cca 50 % prípadov, ale prakticky vždy sa postaráme aj o prípravu pre doohrev. Často sa totiž stáva, že náš klient si chce sezónu predĺžiť, prípadne chce použitím tepelného čerpadla v lete vodu ochladzovať. Ak sú na doohrev spravené prípravy v bazénovom rozvode a rozvádzači, tak je dodatočná montáž tepelného čerpadla otázkou pár dní od objednania. 

Ak sa klient rozhodne pre prekrytia, ktoré vodu nedokážu ohrievať (bezpečnostná roleta, odsuvná terasa), alebo v prípade inštalácie interiérového bazéna je inštalácia doohrevu nutná hneď pri inštalácii bazéna. V prípade interiérových bazénov sa spravidla kombinujú zdroje tak, aby jeden zo zdrojov tepla nebol závislý na počasí (napr. plynový kotol) a druhý, aby bazén zohrieval za čo najnižšie náklady (napr. solárne kolektory). Konkrétny návrh riešenia sa v takom prípade už odvíja od zdrojov, ktoré máme k dispozícii. 

Ako funguje ovládanie teploty ohrevu? 

Ak je zdrojom tepla súčasť bazénovej technológie (napr. tepelné čerpadlo alebo elektrický ohrev), tak nastavenie teploty štandardne prebieha na zariadení. V prípade, že je zdrojom tepla iný systém, riadenie teploty rieši spravidla dodávateľ tepla. Pre klienta je to komfortnejšie riešenie, pretože všetky nastavenia teplôt má na jednom mieste. 

Na riadenie tepla sa samozrejme dajú použiť aj komplexné dávkovacie stanice, ktoré sú súčasťou bazénovej technológie. Konkrétny návrh riešenia MaR (merania a regulácie) je vždy predmetom konzultácie a záleží od požiadaviek klienta a možností inštalovaných technológií. 

Inštalácie sa neobávajte 

S výnimkou tepelného čerpadla sú všetky systémy doohrevu súčasťou technologického bloku bazéna. Tepelné čerpadlá sa spravidla inštalujú do vonkajšieho prostredia, keďže potrebujú odčerpávať teplo z okolitého vzduchu. Bežná vzdialenosť je do 10m od umiestnenia technológie bazéna. 

Premyslené riešenia znížia náklady na pohodlnú mieru 

Určiť presnú spotrebu bazéna prakticky nie je možné, keďže do takejto rovnice vstupuje množstvo faktorov. Závisí od systému zakrytia, požadovanej teploty vody, doby a frekvencie užívania, vonkajšej teploty, cirkulácie vzduchu atď. Pri bežne prestrešenom exteriérovom bazéne s dĺžkou 7 metrov a teplotou vody 29 °C je bežná spotreba ohrevu 200 až 300 € za rok, čo pre majiteľa bazéna nepredstavuje markantné výdavky. 

Ak však bazén začnete ohrievať od posledných po prvé mrazy na 32 °C, v lete ho budete chladiť na 26 °C a budete ho nechávať stále odkrytý, náklady na doohrev budú zákonite stúpať. Bežne sa vonkajšie bazény začínajú nahrievať, keď nočné teploty presiahnu 8 až 10 °C. Na takúto teplotu sa tiež bežne dimenzujú ohrevy. 

Môžem exteriérový bazén využívať aj počas zimy? 

Čo sa týka využívania bazéna v zime, na kúpanie v zimnom období sa primárne budujú interiérové bazény alebo sa robia bazénové haly systémom zimnej záhrady. Pri použití trojsezónneho posuvného prestrešenia je nutné rátať so zvýšenými energetickými nárokmi a výraznou tvorbou kondenzu na povrchoch prekrytia. V prípade takejto atypickej požiadavky treba celý návrh bazénovej technológie podriaďovať tejto požiadavke od začiatku. 

Na čo si dať pri ohreve pozor? 

Jediným rizikovým faktorom pri ohreve bazénov je použitie vysokoteplotných zdrojov. Je vhodné monitorovať výstupnú teplotu vody z výmenníka tak, aby nedošlo k prípadnému popáleniu osôb v bazéne. Tiež je potrebné monitorovať teplotu výmenníka a vedieť zabezpečiť jeho dochladzovanie, aby nedošlo k roztaveniu potrubných rozvodov napojených na výmenník. Toto je však už záležitosťou odbornosti realizačnej firmy. Bazenári by mali vedieť systémy navrhovať tak, aby predchádzali prípadným rizikám. 

Nesporná výhoda pri vonkajšom bazéne je výrazné predĺženie kúpacej sezóny. Často sa využíva aj funkcia chladenia, pretože voda nad 31 °C už nie je veľmi osviežujúca. Pri aktívnom športovom plávaní by mali byť teploty ešte nižšie a to na úrovni 26 – 28 °C podľa intenzity tréningu. Bežná teplota na kúpanie je 29 – 30 °C. 

Je takéto riešenie cenovo dostupné? 

Ceny systémov doohrevu cez výmenník začínajú aj so zapojením na cca 1 000 € až 1 500 € za sekundárny okruh. V tejto cene ešte nie je započítané zapojenie primárneho okruhu a zdroj tepla. Systém doohrevu cez tepelné čerpadlo začína na cca 1 500 € až 2 000 € aj so zapojením. Celková suma ale výrazne záleží od objemu bazéna a s tým súvisiaceho výkonu inštalovaného zariadenia. 

Rázne vás v tomto prípade chceme varovať pred nízkorozpočtovými riešeniami. V mnohých prípadoch buď nebudú dostatočné, budú mať malú životnosť, alebo podstatne nižšiu efektívnu účinnosť, čo sa odzrkadlí na spotrebe energie. 

Celé mesiace strávené v bazéne? S kvalitným ohrevom áno! 

Bežne viete s použitím doohrevu sezónu predĺžiť na 6 – 7 mesiacov, čo je naozaj slušný čas, špeciálne v našich zemepisných šírkach. Ohrev je jednou z najlepších investícií, do akých môže majiteľ bazéna vložiť svoje peniaze. Ak o čomsi podobnom uvažujete, pokojne sa nám ozvite, radi s vami prejdeme možnosti a splníme vám sen o mieste, kde sa rodina bude môcť stretnúť a užívať si radosť z vody mnoho mesiacov v roku.


Článok pre Vás napísala

Pravidelne pre Vás píšeme články zo sveta wellnessu, v ktorých Vám radíme ako si vybrať správny bazén a vhodné príslušenstvo pre dokonalý relax na Vašom dvore.


Blog

Napísali sme pre Vás aj tieto články

Aké typy bazénov existujú? A aký bazén si vybrať? Nechajte si poradiť od nás
Aké typy bazénov existujú?

Čítať viac
Kedy je najlepší čas začať s projektom bazéna? Teraz!
k už dlhodobo uvažujete nad stavbou bazéna, iste poznáte váhanie, ktoré vás sprevádza naprieč jednotlivými mesiacmi:

Čítať viac
Komplexný domáci wellness  
Komplexný domáci wellness   Aj vy ste už niekedy premýšľali o mieste, kde si môžete dopriať skutočný relax bez toho, aby ste sa oň museli .

Čítať viac