Športovci, rodiny, rekonvalescenti? Ako vybrať správne bazén podľa jeho využitia

Športovci, rodiny, rekonvalescenti? Ako vybrať správne bazén podľa jeho využitia

Mnohí ľudia si bazén pri rodinnom dome predstavujú iba ako priestor pre relaxáciu počas horúcich slnečných dní, keď sa stretne rodina. Dobre postavený a zariadený bazén však môže byť rovnako dobre aj konkurenčnou výhodou pre aktívnych športovcov alebo účinným prostriedkom pre znovunadobudnutie kondície počas rekonvalescencie. 

Veru tak. Plávanie či pohyb vo vode patria medzi aktivity, ktoré zaťažujú pohybovú sústavu na správnych miestach (svalstvo) a správnym spôsobom. Potrebujete poraziť svojich športových súperov? Dostať sa do formy po náročnej liečbe? Alebo si chcete upevniť si vzťahy s rodinou? Nech už je to akokoľvek, bazén je z tohto pohľadu mimoriadne vhodným miestom.  

Športovci: Plávanie je (viac než len) radosť 

Začnime pri športovcoch. Tí totiž najlepšie rozumejú tomu, že bez investície neexistuje nič také ako zlepšovanie sa. Je pritom jedno, či hovoríme o investícii časovej, finančnej alebo akejkoľvek inej. Ak ste profesionálnym (ale pokojne aj amatérskym) plavcom a chcete sa kontinuálne posúvať vo svojom športovom výkone, vlastný bazén je skvelým krokom pre zrýchlenie vášho progresu. 

Športovci si takmer vždy k takémuto bazénu zadovážia aj tzv. „protiprúd“. A majú pre to dobré dôvody. Plávanie s ním je totiž vernejšie ako na tréningovej gume. V prípade záujmu vám vieme nainštalovať aj výkonné tréningové turbínové protiprúdy. Investícia do nich je výrazne vyššia, ale podržia aj najzdatnejších plavcov. Tieto sú vhodné hlavne do tréningových bazénov pre profesionálnych športovcov. 

Protiprúdy nasávajú vodu z bazéna a výkonným čerpadlom ju tlačia proti plavcovi. Z pohľadu tréningov sú až prekvapivo účinné, treba ich však správne nainštalovať a nastaviť. Žiaľ, nezriedka sa stretávame s tým, že pri nesprávnom nastavení sa očakávaný výsledok nedostaví a dokonca spôsobuje ťažkosti v napredovaní. Vo všeobecnosti však platí, že vhodný, správne dimenzovaný a dobre nainštalovaný protiprúd bude svoju prácu odvádzať perfektne. 

Športové bazény majú svoje špecifiká v závislosti od športu, ktorý sa v nich bude primárne vykonávať. Na klasické plávanie stačí v niektorých prípadoch už metrová výška vody. Dôležité je však zohľadniť tréning, aký bude plavec podstupovať. Bežná hĺbka vody v takomto type bazéna je spravidla 1,4 metra.

Čo sa týka príslušenstva, myslite na to, že v bazéne by nemali chýbať masážne systémy. Tie veľmi pomáhajú pri prekrvovaní svalstva a regenerácii. Jedná sa primárne o vodné chrliče a delá. Výborným doplnkom je tiež teplá vzduchová masáž. Do takýchto bazénov zvykneme pridávať masážne systémy, ktoré sa pre konkrétny bazén hodia. Sú takmer nenahraditeľným pomocníkom pre aktívnych športovcov, keďže daný typ športovej masáže často nedokáže nahradiť masáž vo vírivke. 

Rekonvalescenti: Voda, ktorá uzdravuje 

V poslednom čase sa stále viac skloňuje dôležitá úloha, ktorú plní voda pri ozdravných procedúrach ľudí, ktorí si prešli ťažkým ochorením. To im nezriedka bránilo vykonávať fyzickú aktivitu a pri návrate do bežného života tak potrebujú isté „štartovacie obdobie“, počas ktorého opäť naberajú sily a v niektorých náročnejších prípadoch sa dokonca učia chodiť či vykonávať iné dôležité činnosti. V tom prípade nie je bazén konkurenčnou výhodou, ako v prípade športovcov, ale priamo elementárnym prostriedkom na návrat do bežného života. 

Bazén, ktorý má plniť rekonvalescenčnú úlohu, v takom prípade špeciálne upravujeme pre použitie na tento účel. Máme na mysli predovšetkým rôzne bezpečnostné a ochranné prvky (zabezpečené vstupy či rôzne madlá). Dôležitým bezpečnostným faktorom je aj hĺbka takéhoto bazéna, ktorá sa štandardne pohybuje medzi 125 až 140 centimetrami. Takýto bazén spravidla navrhujeme od základov podľa požiadaviek klienta. 

Aj pri takýchto bazénoch využívame možnosti protiprúdu, ten je však mierne odlišný od protiprúdu určeného pre športovcov. V tomto prípade je cez masku protiprúdu alebo sacie prvky nasávaná voda, ktorú následne výkonné čerpadlo tlačí cez trysku alebo sústavu trysiek proti plavcovi. K dispozícii sú samozrejme aj turbínové protiprúdy, ale tie sú vhodné primárne pre tréningové bazény športových plavcov, keďže takto výkonné protiprúdy by mohli byť nad fyzické možnosti rekonvalescentov. 

V závislosti od rozmeru bazéna a požiadaviek sa dajú navrhnúť aj relaxačné zóny s pokrytím celého tela. Pri konzultácii prevedenia bazéna je toto jedna z hlavných tém, ktorej sa venujeme. Bazén musíme navrhnúť tak, aby pracoval pre nášho klienta v čo najširšom spektre činností.  

Rodiny: Keď je cieľom zábava  

Bazény určené pre rodinu sú asi najbežnejšou predstavou, ktorá sa bežnému človeku vynorí v hlave, keď sa povie „bazén pri dome“. Takéto typy bazénov však prinášaju široké spektrum využiteľnosti a zábavy podľa toho, ako dobre boli premyslené. Aj ten najkrajší bazén sa totiž môže časom zunovať. Preto si vopred premyslite, kto v ňom bude tráviť najviac času. Vďaka týmto informáciám ho spolu navrhneme tak, aby sa jeho návštevníci radi a pravidelne vracali. 

Pri tvorbe bazéna musíme myslieť aj na vekové a fyzické zloženie rodiny. Máme na mysli predovšetkým deti, pretože nesprávne navrhnutý bazén sa môže pre deti, nižších ľudí či neplavcov veľmi ľahko premeniť na potenciálne nebezpečný priestor. Častou požiadavkou sú preto primárne zóny, kde sa vedia postaviť aj menší plavci (spravidla rôzne sedáky a podobné prvky). 

Brodiská (teda nehlboké časti bazénov), nech už pôsobia akokoľvek prémiovo, sú v tomto prípade potenciálne rizikové a zaberajú zbytočne veľa priestoru, nehovoriac o tom, že tam reálne prakticky nik nezvykne tráviť čas. Ak chcete v bazéne plávať, nepotrebujete hĺbku 200 a viac centimetrov.  

Najobľúbenejšími doplnkami do takto koncipovaných bazénov sú predovšetkým protiprúdy, vzduchové masáže a rôzne fontánové chrliče. Nakoľko je bazén určený pre všetky vekové kategórie, medzi najfrekventovanejšie činnosti v takomto bazéne bude takmer určite patriť plávanie a oddych pri masážnych stojanoch, bublinky a masáž, striekajúca voda a masáž.

Čistenie a starostlivosť o bazén? Bez problémov! 

Vďaka tomu, že pri tvorbe bazénov vždy uvažujeme aj o ich pravidelnom využívaní a záťaži, ktorú majú znášať, dôraz na jednoduchú údržbu patrí medzi najdôležitejšie. Všetky povrchy preto navrhujeme tak, aby sa dali ľahko čistiť. Prakticky do všetkých druhov materiálov (s výnimkou laminátov a plastových bazénov) dokážeme nainštalovať samočistiaci systém, a zredukovať tak potrebnú starostlivosť o bazén na minimum. 

Skĺbiť praktickosť a estetiku je s 3D fóliami jednoduché 

Keď dôjde na voľbu správneho povrchu, ideálne je zvoliť si formu stavaného bazéna, kde si rozmery a tvar viete presne prispôsobovať vašim požiadavkám. Jedná sa predovšetkým o bazény obkladané (mozaika / rosagres) alebo bazény s povlakovou izoláciou. Tie vám umožňujú implementovať 3D fólie, ktoré majú nielen unikátne vlastnosti ako stvorené pre bazén, ale tiež vám umožnia prispôsobiť si dizajn presne podľa vašich preferencií. 

Neviete sa rozhodnúť pre správny bazén ? Ozvite sa nám

Hľadáte niekoho, kto vám bazén nielen postaví, ale postará sa aj o to, aby vám dlhé roky slúžil? Ozvite sa nám a nechajte si pripraviť nezáväznú cenovú ponuku, alebo si dohodnime osobnú konzultáciu. Ak ste pripravení investovať do skutočne prémiového bazéna, ktorý vám bude robiť radosť počas dlhých rokov, našli ste partnera, ktorý vám tento sen splní. Naše kontaktné údaje nájdete tu.


Článok pre Vás napísala

Pravidelne pre Vás píšeme články zo sveta wellnessu, v ktorých Vám radíme ako si vybrať správny bazén a vhodné príslušenstvo pre dokonalý relax na Vašom dvore.


Blog

Napísali sme pre Vás aj tieto články

Aké typy bazénov existujú? A aký bazén si vybrať? Nechajte si poradiť od nás
Aké typy bazénov existujú?

Čítať viac
Kedy je najlepší čas začať s projektom bazéna? Teraz!
k už dlhodobo uvažujete nad stavbou bazéna, iste poznáte váhanie, ktoré vás sprevádza naprieč jednotlivými mesiacmi:

Čítať viac
Komplexný domáci wellness  
Komplexný domáci wellness   Aj vy ste už niekedy premýšľali o mieste, kde si môžete dopriať skutočný relax bez toho, aby ste sa oň museli .

Čítať viac