Aké typy bazénov existujú? A aký bazén si vybrať? Nechajte si poradiť od nás

Laminátový, s vnútornou fóliou, alebo radšej s keramickým jadrom? Ktorý je trvácny, ktorý sa ľahko stavia a ktorý umožňuje dizajnové riešenia?

Dnes je pri neuveriteľne širokej ponuke mimoriadne náročné vybrať si správny typ bazéna pre vašu záhradu. Našťastie, natrafili ste na ľudí, ktorí takéto veci riešia takmer každý deň už vyše 20 rokov. Rozhodli sme sa vám preto pomôcť a napísali sme článok, v ktorom prechádzame najbežnejšie typy bazénov a ich kľúčové vlastnosti. Výber však už necháme na vás.

1. Nafukovacie bazény a bazény s rámovou konštrukciou

Jedná sa o bazény najzákladnejšej kategórie a sú predovšetkým doménou e-shopov a hobby predajní. Takéto bazény sú vyslovene krátkodobým riešením, nakoľko je doba ich životnosti spravidla 1 až 3 roky. Hoci je oprava malých trhlín pri takomto bazéne pomerne ľahká, vo všeobecnosti platí, že pri väčších nehodách je jeho výmena za nový finančne efektívnejšia než oprava už existujúceho. Určite vás neprekvapí, že pri takýchto cenových hladinách je kvalita spracovania, ako aj samotný dizajn produktu, na nízkej úrovni.

Tieto bazény v ponuke nemáme, keďže sme primárne zameraní na bazény s vyššou trvácnosťou a kvalitou.

2. Lacné plastové / laminátové bazény

Tento typ bazénov konštrukčne tvorí polypropylén hrúbky 5 milimetrov (výnimočne 8 milimetrov) alebo jednoduchý laminát, ktorý je v lepšom prípade zvonku nafarbený pre ochranu laminátu pred osmózou. Hoci sú lacné plastové, resp. laminátové bazény konštrukčne neporovnateľne vyššie, ako predchádzajúca kategória, na pomery bazénov majú stále relatívne malú životnosť (priemerne 7, maximálne však 12 rokov), veľmi malú alebo žiadnu rozmerovú prispôsobivosť a sú takmer neopraviteľné v prípade, že nastane nejaký problém.

Tento typ bazénov nemáme v ponuke, pretože ich u nás postupom času v plnej miere nahradili betónové fóliové bazény v základných farbách, ktoré za obdobnú cenu ponúkajú oveľa vyšší komfort a kvalitu spracovania.

3. Bazény s oceľovou stenou a vnútornou fóliou

Ich konštrukciu tvorí tenká oceľová stena s vnútornou fóliou bez výstuhy. Kvalitnejšie bazény z tejto kategórie ponúkajú hladký, žiarovo zinkovaný plech a fóliu hrúbky 0,6 – 0,8 milimetra. Ak hovoríme o „low cost“ prevedení týchto bazénov (typicky ich nájdete v mnohých predajných sieťach), tak ich životnosť je veľmi malá a ich dizajn neoplýva veľkou mierou estetiky. V tejto kategórii sa dajú nájsť aj kvalitné bazény, avšak vstupná investícia je pomerne výrazná a pri porovnateľnom množstve investovaných prostriedkov vám vieme ponúknuť bazén s dlhšou životnosťou a krajším dizajnom.

Tento typ bazénov sme kedysi mali v ponuke, no s pribúdajúcimi skúsenosťami sme sa ich rozhodli z ponuky vyradiť a dnes ich už neponúkame. Kvalitné bazény z tejto kategórie sú už totiž investične porovnateľné s ťažkou fóliou, ktorá má neporovnateľne lepšie vlastnosti.

4. Skladačkové systémy s vnútornou fóliou (napr. z plastových modulov)

Teleso takéhoto typu bazéna je tvorené z plastových dielov alebo ocele. Vnútornou výstelkou je spravidla fólia bez výstuhy 0,6 – 0,8mm hrubá. Ich výhodou je nenáročná údržba a ľahká opraviteľnosť v prípade, že sa vyskytnú nejaké problémy. Z hľadiska obnoviteľnosti bazéna však treba rátať s pravidelnou výmenou fólie raz za 7 až 10 rokov. Z pohľadu dizajnu sa tu už dajú nájsť aj zaujímavé kúsky, hoci je potrebné si poriadne preštudovať ponuku.

Rovnako, ako pri predchádzajúcej kategórii, aj tento typ bazénov bol kedysi súčasťou našej stálej ponuky, no v súčasnosti ich už neponúkame. Životnosť vnútornej fólie je pomerne krátka. Aj v tejto kategórii sa dajú nájsť kvalitné bazény, avšak vstupná investícia je výrazná a pri porovnateľnej investícii vám vieme ponúknuť bazén s lepšími parametrami.

5. Stavané bazény s ťažkou fóliou (tzv. betónové fóliové bazény)

Čo sa týka bazénov, s betónovými fóliovými bazénami sme sa prehupli do úplne inej kvalitatívnej kategórie. Ich konštrukciu charakterizuje železobetónová stavba vystlaná ťažkou vystuženou bazénovou fóliou od hrúbky 1,5 milimetra a s akrylovým povrchom. Tvarová a rozmerová prispôsobivosť týchto bazénov je takmer neobmedzená. Ich realizácia je navyše v zásade pomerne jednoduchá. Ich flexibilita umožňuje širokú paletu dizajnových a priestorových riešení.

Z hľadiska obnoviteľnosti sa pri tomto type bazénov mení len vnútorná fóliová výstelka (bez nutnosti stavebných zásahov či výmeny dlažieb). Výmena fólie sa realizuje každých 15 až 25 rokov v závislosti od výberu, odtieňa a starostlivosti.

Tieto bazény máme v ponuke. Vďaka relatívne prijateľnej investičnej náročnosti a parametrom, ktoré často prekonávajú aj investične náročnejšie materiály, patria tieto bazény medzi najobľúbenejšie v celej našej ponuke. S nástupom moderných 3D povrchov sa z nich stali nenapodobiteľné dizajnové kúsky, ale veľmi dobre vyzerajú aj v kombinácii s jednoduchšími materiálmi.

6. Kvalitné plastové bazény

Ak premýšľate, ako môžeme odlíšiť lacné plastové bazény od kvalitných, hneď vám vymenujeme niekoľko dôležitých rozdielov. Kvalitné plastové bazény tvorí konštrukčne 8 až 12 milimetrov hrubý materiál Polystone s 50 milimetrovým rebrovaním. Základová doska je železobetónová a pre zavážky sa využíva zavlhčený betón. Takýto solídny bazén je už pripravený slúžiť vám nie roky, ale desaťročia.

Ak patríte medzi priaznivcov dizajnu, práve tento typ vám poskytne množstvo priestoru na sebarealizáciu. Napríklad konzolové schodiská sú možné len pri tomto variante. Ponúkajú tiež veľmi elegantné riešenia prelivov. Ich údržba a opraviteľnosť je v porovnaní s inými typmi bazénov pomerne ľahká. Interval obnoviteľnosti takéhoto bazéna je 20 až 25 rokov, po ktorom je potrebné teleso vybúrať a nahradiť novým – u mnohých našich klientov to potom spravidla končí prerábkou na ťažkú fóliu.

Tento typ bazéna máme v našej ponuke. S využitím najmodernejších materiálov a technológií počas spracovania a v kombinácii s nekompromisnou masivitou materiálov ich totiž môžeme bez problémov porovnávať s ktorýmkoľvek iným materiálom na báze plastov alebo laminátov.

7. Laminátové bazény REKU / Riviera

V kategórii laminátových bazénov sa tieto bazény radia ku špičke. Ich epoxiakrylové povrchy sa vyznačujú veľmi dobrou stálosťou a odolnosťou. Štruktúra tohto materiálu veľmi dobre odoláva osmóze laminátu. Základová doska je vyrobená zo železobetónu, zavážky tvorí zavlhčený betón. Podľa našich skúseností dosahujú ako jediné (vďaka štruktúrovaniu vrstiev) prakticky identické vlastnosti ako bazény s keramickým jadrom.

Ich cieľovým trhom je západná Európa, čomu zodpovedá aj prevedenie – do posledného detailu. Dizajnovo ide o mimoriadne estetické kúsky, ktoré budú pre vašu rodinu predstavovať nielen praktickú, ale aj estetickú hodnotu. Životnosť tohto typu bazénov je 20 až 25 rokov, po nich je potrebné teleso vybúrať a nahradiť novým. Rovnako ako v predchádzajúcom prípade, aj tu platí, že mnohí klienti sa následne rozhodnú pre zmenu na bazén s ťažkou fóliou. Opravy v prípade potreby nie sú nijako zvlášť náročné; treba však mať na pamäti, že spravidla zanechajú na bazéne stopy.

Tento typ bazénov, Reku aj Riviera, máme v ponuke. Je pri ňom potrebné zvážiť vyššie investičné náklady – za ne však dostanete bazén, ktorý vám bude počas mnohých rokov robiť veľa radosti a minimum starostí.

8. Bazény s keramickým jadrom (keramické) COMPASS

Medzi bazénmi s keramickým jadrom sa bazény COMPASS radia k absolútnej špičke, o čom svedčí predovšetkým ich dominancia na trhu. Návratom k pôvodným postupom a materiálom sa zasa so značkou COMPASS vracia nekompromisné prevedenie telesa, ale aj vynikajúca životnosť a mechanická odolnosť povrchu. Vybrať si môžete z veľkej škály 3D povrchov.

Konštrukciu tvorí 3D GelCoat povrch s keramickou vrstvou ako ochranou proti osmóze. Základovú dosku tvorí pri tomto type bazéna už tradične železobetón, zavážky zavlhčený betón. Životnosť 20 až 25 rokov patrí k znamenitým hodnotám tohto typu bazénov. Po nich je potrebné teleso vybúrať a nahradiť novým. Opraviteľnosť prípadných poškodení je pomerene jednoduchá, aj tu však treba rátať s tým, že na bazéne zanechajú stopy.

Tento typ bazénov je súčasťou našej ponuky. Ak hľadáte bazén, ktorý vám bude slúžiť dlhé roky, s týmto typom bazénov neurobíte krok vedľa. Ich životnosť, charakteristika a flexibilita z nich robia jeden z najvyhľadávanejśích typov bazénov široko-ďaleko.

9. Obkladané bazény Rosagres alebo Agrob Buchtal

Táto kategória bazénov sa stáva čím ďalej obľúbenejšou, a to aj napriek vyššej investičnej náročnosti. Dizajnovo vieme vytvoriť klasický, ale aj ultramoderný bazén a vieme pri ňom splniť aj najnáročnejšie požiadavky klienta. Pri týchto povrchoch nedochádza k degradácii farebnosti a ich ultimátna životnosť sa dá porovnávať iba s bazénmi obkladanými mozaikou. Vďaka využitiu moderných materiálov nedochádza ku znečisťovaniu škárovky.

Kostru tvorí v tomto prípade liate vodotesné železobetónové teleso bazéna. Vnútorná časť je potom riešená obkladom. Pre tento typ bazénov sú vhodné obklady väčších formátov. V našich podmienkach však neodporúčame obklady väčšie ako 60 x 30 centimetrov. Ako sme už spomenuli, životnosť takéhoto bazéna je v podstate bez obmedzení. V prípade mechanického poškodenia obkladu je výmena výmena časti obkladu pomerne jednoduchá.

Oba typy týchto bazénov, Rosagres aj Agrob Buchtal, máme v našej ponuke. Pre tých, ktorí hľadajú bazén, ktorý vydrží generácie, je práve tento typ neodolateľnou voľbou. Jeho údržba je jednoduchá, opravy taktiež a korpus bazéna ako taký je v podstate nezničiteľný.

10. Obkladané bazény mozaikami Ezarri

Sme v podstate na vrchole našej ponuky (aj ponuky bazénov všeobecne). Pri bazénoch tejto kategórie sa už fantázii medze nekladú. Či už snívate o jednoduchom minimalistickom bazéne, chcete dosiahnuť HiTech dizajn alebo vytvoriť kúpele ako v starovekom Ríme, ste na správnej adrese. Rozhodne však nehovoríme o dizajne z dôb minulých. Ak chcete bazén, nad ktorým sa každý zastaví a bude naň len v úžase zízať, práve ste ho našli. Príďte sa pozrieť, aké možnosti sa vám núkajú.

Liate vodotesné železobetónové teleso bazéna zabezpečuje istotu a bezpečnosť za každých podmienok. Vďaka nemu je životnosť bazéna v podstate neobmedzená. Mozaikové obklady s nekonečným množstvom kombinácií sa zasa postarajú o dychvyrážajúci zážitok. Môžete si vybrať čisté, metalické, fosforeskujúce – jednoducho akékoľvek.

Tento typ bazénov máme v našej ponuke. Samozrejme, takýto exkluzívny bazén sa radí na vrchol ponuky nielen svojimi vlastnosťami a parametrami, ale aj investičnou náročnosťou. Na druhej strane vám ponúka neuveriteľnú odolnosť a trvácnosť, originalitu estetického spracovania a v neposlednom rade nízke nároky na starostlivosť a obnoviteľnosť.

11. Nerezové bazény

Nerezové bazény sú kategóriou samé o sebe. Ich doménou sú primárne väčšie verejné realizácie, kde aj napriek vysokej cene telesa dokážu tieto bazény ušetriť toľko prostriedkov na stavebných prácach, že začnú byť rentabilné. Táto matematika však platí len pri veľkých rozmeroch, do ktorých privátne bazény nespadajú.

Konštrukciu tvoria nerezové samonosné steny zakotvené v obvodovom základe. Dno je možné uložiť len na zhutnený podklad. Zvážky sa ošetria nesadavými materiálmi. Životnosť bazéna nemá hornú hranicu. Údržba takéhoto bazéna je síce pomerne náročná, pri väčších investíciách sa s tým však (vzhľadom k množstvu rôznych ľudí, ktorí budú bazén využivať) ráta. Opraviteľnosť tohto typu bazénov je jednoduchá. Čo však nie je jednoduché, je defektoskopia, teda identifikácia poškodeného miesta. Tento typ bazéna je však našťastie natoľko solídny, že tieto problémy nebývajú ani zďaleka bežné.

Tieto bazény vieme v prípade požiadavky na bazén zabezpečiť. Nie je to typ bazénov, ktoré by sa objednávali na pravidelnej báze. Ak však hľadáte ideálne riešenie pre bazény s väčšou rozlohou, mohol by vás tento typ zaujímať.

Neviete sa rozhodnúť? Príďte sa poradiť

Ak potrebujete detailnejšie prejsť jednotlivé aspekty vášho nového bazéna, ozvite sa nám a nechajte si pripraviť nezáväznú cenovú ponuku alebo si dohodnime osobnú konzultáciu. Ak ste pripravení zainvestovať do skutočne prémiového bazéna, ktorý vám bude robiť radosť počas dlhých rokov, našli ste partnera, ktorý vám tento sen splní. Naše kontaktné údaje nájdete tu.


Článok pre Vás napísala

Pravidelne pre Vás píšeme články zo sveta wellnessu, v ktorých Vám radíme ako si vybrať správny bazén a vhodné príslušenstvo pre dokonalý relax na Vašom dvore.


Blog

Napísali sme pre Vás aj tieto články

Aké typy bazénov existujú? A aký bazén si vybrať? Nechajte si poradiť od nás
Aké typy bazénov existujú?

Čítať viac
Kedy je najlepší čas začať s projektom bazéna? Teraz!
k už dlhodobo uvažujete nad stavbou bazéna, iste poznáte váhanie, ktoré vás sprevádza naprieč jednotlivými mesiacmi:

Čítať viac
Komplexný domáci wellness  
Komplexný domáci wellness   Aj vy ste už niekedy premýšľali o mieste, kde si môžete dopriať skutočný relax bez toho, aby ste sa oň museli .

Čítať viac