Komplexný domáci wellness  

Aj vy ste už niekedy premýšľali o mieste, kde si môžete dopriať skutočný relax bez toho, aby ste sa oň museli deliť s cudzími ľuďmi? V dnešnej dobe, keď je všade veľa ľudí, je táto potreba a túžba ešte naliehavejšia. 

Alebo potrebujete vytvoriť wellness pre svoje ubytovacie zariadenie, ale neviete, na koho sa obrátiť? Nečudujeme sa vám. Na Slovensku dnes pôsobí veľa firiem, ktoré sa tomuto odvetviu venujú – ale kvalitných je doslova ako šafránu. 

Či už plánujete stavbu wellness pre seba a svoju rodinu alebo ako investíciu vo vašom podnikaní, radi vám z našej vlastnej skúsenosti prezradíme pár tipov, ktoré sme získali za roky našej praxe v tomto odvetví. Od vhodného návrhu materiálov, dizajnu, funkčnosti, kapacity až po rozmiestnenie prvkov wellness. Pripravení? 

Bazén alebo vírivka? 

Čím iným by sme v tomto svete relaxu začali, však? Ak aj bazén nie je základom wellness, je minimálne jeho najvýraznejším prvkom, ku ktorému sa upierajú zraky všetkých návštevníkov. Musí preto spĺňať požiadavky na celkovú kapacitu wellness a mal by ponúkať atrakcie, ktoré vám nevie ponúknuť vírivka. Hovoríme napríklad o vzduchových masážnych systémoch s teplým vzduchom, vodných chrličoch (pevných alebo fontánových), protiprúde atď. 

Vírivka je druhým vodným svetom vo vašej zóne relaxu. Nemala by byť centrom wellness, ale mala by umožňovať relax bokom od hlavného diania. Pre využitie na miestach s väčšou kapacitou (penzióny a podobne) by mala byť z hygienických dôvodov použitá zabudovaná vírivka s napnutou hladinou a plnou automatizáciou pre úpravy vody, čo bohužiaľ na Slovensku zatiaľ nie je štandardom. 

Nezabudnite na odpočinkové zóny 

Pri tvorbe wellness bývajú často prehliadané, no odpočinkové zóny sú veľmi podstatnou súčasťou a ich absenciu by ste si uvedomili veľmi skoro po prvom vstupe do zariadenia. Zóny musia zodpovedať plnej kapacite wellness. 

Pri privátnych zariadeniach musí kapacita odpočinkovej zóny zodpovedať minimálne kapacite sauny. Pri verejných projektoch je to potom dvoj- až trojnásobok kapacity sauny, keďže klienti sa v nej striedajú. Dobrým tipom je aj možnosť mať vonkajšiu odpočinkovú zónu, kde sa sauner vie ochladiť na vzduchu.

Sauna je srdcom celého wellness

A sme pri nej. Sauna je naozaj srdcom celého wellness zariadenia. Pre menšie a privátne wellness sa využívajú primárne kombinované sauny (fínska, bio, infrasauna). Pre väčšie wellness sa spravidla využívajú jednoúčelové kabíny. Kvalita, vhodnosť a dostatočná masívnosť materiálov sú v tomto smere nenahraditeľným základom. 

Rovnako aj kvalitné technológie zjednodušujú prevádzkovanie a pomáhajú celému wellness správne plniť účel, pre ktorý boli stvorené. Najlepším príkladom je porovnanie lacnej a kvalitnej infrasauny, keďže klienti sú rozdielom veľakrát zaskočení a až po vyskúšaní si uvedomia, aký priepastný rozdiel tieto dve riešenia predstavujú. 

Ochladzovanie je o hygiene

Počas ochladzovacej fázy sa väčšina návštevníkov sauny sústredí iba na fyziologický efekt chladu, nemali by však podceniť ani význam „chémie saunovania.“ Správne ochladzovanie je totiž veľmi silno spojené s hygienou. Preto sú ochladzovacie zariadenia vo wellness centrách dôležitejšie, než by sa mohlo na prvý pohľad zdať.  

Pred skokom do klasického bazéna s dezinfekciou by sa mal sauner najprv opláchnuť pod sprchou. Ak sprchu obchádza, vystavuje sa riziku alergickej reakcie pri kontakte dezinfekcie s potom na svojom tele. Samozrejme, sauner by sa takto nemal správať ani s ohľadom na hygienu prevádzkovania plaveckého bazéna. 

Niektorí sauneri dokonca uprednostňujú len sprchu, napríklad ľudia so slabším srdcom a citlivejšie osoby. K dispozícii by tiež mala byť prívalová sprcha alebo vedro. Až na treťom mieste je ochladzovací bazén. 

Do neho sauneri vchádzajú priamo zo sauny. Ochladzovací bazén by mal byť bez dezinfekcie, aby v ňom nevznikali chemické zlúčeniny. Podľa využitia a kapacity wellness by sa voda v ňom mala priebežne obmieňať alebo meniť minimálne raz denne. Každý deň sa ochladzovací bazén musí vypúšťať a dezinfikovať.

Privátny wellness? Veda aj umenie 

Ako ste sa mohli presvedčiť počas čítania tohto článku, tvorba privátneho wellness je do istej miery veda a do istej miery umenie. Pri celkovom návrhu takéhoto priestoru si v prvom rade treba uvedomiť spôsob využitia a jeho určenie (privát, úzka skupina osôb, verejný). 

Následne je dôležité zohľadniť potreby návštevníkov, či už sú to športovci, dospelá klientela, deti alebo dôchodcovia, a tomu prispôsobiť aj návrh jednotlivých zariadení. 

Zásadným faktorom je tiež maximálna kapacita a v kombinácii s účelom správny dizajn atrakcií a odpočinkovej zóny ako aj správna logika pohybu návštevníkov, ktorá určuje celkové priestorové riešenie a plochy doplnkových zón.

Ak sa o možnostiach privátneho wellness u vás doma chcete dozvedieť viac, ozvite sa nám alebo sa zastavte v našom showroome. Tešíme sa na vašu návštevu.   


Článok pre Vás napísala

Pravidelne pre Vás píšeme články zo sveta wellnessu, v ktorých Vám radíme ako si vybrať správny bazén a vhodné príslušenstvo pre dokonalý relax na Vašom dvore.


Blog

Napísali sme pre Vás aj tieto články

Aké typy bazénov existujú? A aký bazén si vybrať? Nechajte si poradiť od nás
Aké typy bazénov existujú?

Čítať viac
Kedy je najlepší čas začať s projektom bazéna? Teraz!
k už dlhodobo uvažujete nad stavbou bazéna, iste poznáte váhanie, ktoré vás sprevádza naprieč jednotlivými mesiacmi:

Čítať viac
Komplexný domáci wellness  
Komplexný domáci wellness   Aj vy ste už niekedy premýšľali o mieste, kde si môžete dopriať skutočný relax bez toho, aby ste sa oň museli .

Čítať viac